English
| Part Number: | MSP430G2744IRHA40R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.4437 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430G2xx |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430G2744 |




MSP430G2744IRHA40R
Luminary Micro Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand products. We provide genuine parts, fast service, and professional support to help you select, source, and succeed.
16-bit ultra-low-power microcontroller with 32 KB Flash and 1 KB SRAM, 40-pin VQFN with exposed thermal pad, 32 GPIO. Runs up to 16 MHz. Integrated 10-bit ADC with 12 channels, watchdog, brown-out detect and reset, power-on reset. Internal oscillator. Supply voltage 1.8 V to 3.6 V. Operating temperature -40 to +85 C. MSP430G2xx series, base product number MSP430G2744. RoHS3 compliant. Tape and Reel.
16-bit MSP430 CPU core up to 16 MHz
32 KB Flash program memory, 1 KB SRAM
12-channel 10-bit ADC for analog sensing
32 general-purpose I O lines
Peripherals Brown-out Detect Reset, Power-On Reset, Watchdog Timer
Interfaces IrDA, LIN bus, SCI, SPI, UART USART, and I2C note listed as IC
Internal oscillator for low BOM count
Wide supply 1.8 V to 3.6 V
Industrial temp range -40 C to 85 C
40-pin VQFN 6 x 6 mm with exposed pad
RoHS3 compliant
Series MSP430G2xx
Very low power consumption typical of MSP430 family enabling long battery life
Simple, proven 16-bit architecture for fast development and low code size
Rich serial connectivity options in a compact QFN footprint
Integrated safety and reliability features BOR POR WDT
Internal oscillator reduces external components and cost
32 GPIO give flexible pin mapping for mixed-signal and control tasks
Type Tape and Reel TR for automated SMT
Package 40-pin VQFN 6 x 6 mm with exposed thermal pad bottom side
Material Molded plastic QFN body with copper lead frame and plated leads
Size Body 6.0 mm x 6.0 mm nominal, low profile QFN height
Pin configuration 40 total pins with approximately 32 GPIO available dependent on configuration exposed pad used for ground and thermal
Mounting Surface Mount reflow compatible
Thermal characteristics Exposed pad provides primary thermal path and recommended to be soldered to a grounded thermal land pattern with vias to internal ground for heat spreading consult datasheet for thermal metrics
Electrical properties Supply voltage 1.8 V to 3.6 V core frequency up to 16 MHz I O levels compatible with logic at Vcc internal oscillator present ADC 10-bit 12 channels ESD and latch-up per TI specs see datasheet for absolute maximum ratings
Status Active and in production at time of writing not listed as NRND or EOL by TI
Longevity Mature MSP430G2xx family with broad ecosystem tools and long-term support
Equivalent or alternative models
- Same MSP430G2xx family with different memory and I O count verify pinout MSP430G2553 16 KB Flash 512 B RAM MSP430G2452 8 KB Flash MSP430G2231 2 KB Flash
- Newer MSP430 FRAM low-power alternatives functional not pin-compatible MSP430FR2355 MSP430FR2433 offer FRAM non-volatile memory and enhanced peripherals
- Package supply variants of MSP430G2744 may exist in different packing or minor suffixes consult Y-IC sales for exact drop-in options
If you need true drop-in pin-compatible replacements or last-time-buy planning please contact our sales team on the Y-IC website for verified guidance
Battery-powered sensors and data loggers
Industrial sensing and control small LIN-bus nodes and bridges
Consumer and appliance control panels keypads IR remote interfaces IrDA
Portable medical and fitness devices with analog sensing
Metering submodules and utility peripherals
Low-cost motor and lighting control
Educational and prototyping platforms using MSP430 ecosystem
Y-IC hosts the most authoritative and up-to-date datasheet for this exact model on our product page. We recommend downloading the datasheet here to get complete electrical specs, pin tables, timing, thermal data, and layout guidelines.
Get a Quote today on the Y-IC website for MSP430G2744IRHA40R. Limited Time Offer on competitive pricing and supply. Learn More or submit your BOM now and our team will respond quickly with availability, lead time, and best pricing.
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
TI QFN40
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
TI VQFN32
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
TI/BB QFN40
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSP430G2744IRHA40RTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|