English
| Part Number: | MSP430G2553IRHB32R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.014 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430G2xx |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430G2553 |




MSP430G2553IRHB32R
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand products. We will provide customers with the best products and services.
The MSP430G2553IRHB32R is a 16-bit ultra-low-power microcontroller with integrated peripherals from Texas Instruments. It features the MSP430 CPU, FLASH memory, and a range of communication interfaces.
16-bit MSP430 CPU
16MHz operating speed
16KB FLASH memory
512B RAM
Integrated peripherals including I2C, IrDA, LIN bus, SCI, SPI, and UART/USART
Power management features like brown-out detection, POR, and PWM
8-channel 10-bit ADC
Ultra-low power consumption for extended battery life
Comprehensive set of on-chip peripherals
Flexible communication interfaces
Rich development ecosystem and tools
Tape & Reel (TR) packaging
32-pin VQFN (5x5mm) exposed pad package
Designed for surface mount assembly
The MSP430G2553IRHB32R is an active product
Equivalent/alternative models: MSP430G2452, MSP430G2553, and MSP430G2955
For more information, please contact our sales team via the website
Portable electronics
Industrial automation
Metering and sensing applications
Building and home automation
The most authoritative datasheet for the MSP430G2553IRHB32R is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now for this product.
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
TI VQFN32
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSP430G2553IRHB32RTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|