English
| Part Number: | MSP430G2755IDA38R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.6785 |
| 10+ | $2.2884 |
| 30+ | $1.9492 |
| 100+ | $1.7149 |
| 500+ | $1.6071 |
| 1000+ | $1.5577 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430G2xx |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Package / Case | 38-TSSOP (0.240', 6.10mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430G2755 |




MSP430G2755IDA38R
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments, a leading manufacturer of embedded microcontrollers. We will provide customers with the best products and services.
The MSP430G2755IDA38R is a 16-bit mixed-signal microcontroller from the Texas Instruments MSP430G2xx series. It features a powerful 16-bit RISC CPU, a rich set of peripherals, and low-power consumption, making it suitable for a variety of embedded applications.
16-bit MSP430 CPU
32KB Flash program memory
4KB RAM
12-bit 10-channel ADC
I2C, IrDA, LIN bus, SCI, SPI, UART/USART interfaces
Brown-out detect/reset, POR, and watchdog timer
32 I/O pins
Excellent performance and power efficiency
Flexible peripheral set for diverse application needs
Easy to program and integrate with other components
Reliable and long-lasting operation
Tape & Reel (TR) packaging
38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) package
Surface mount type
Operating temperature range: -40°C to 85°C
The MSP430G2755IDA38R is an active product in the Texas Instruments MSP430G2xx series. There are equivalent and alternative models available, such as the MSP430G2553 and MSP430G2452. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Industrial automation
Portable medical devices
Household appliances
Metering and sensing applications
General-purpose embedded systems
The most authoritative datasheet for the MSP430G2755IDA38R is available on our website. We recommend that customers download the datasheet for detailed technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MSP430G2755IDA38R on our website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer today.
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 38TSSOP
TI QFN40
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 40VQFN
TI/BB QFN40
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSP430G2755IDA38RTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|