English
| Part Number: | MSP430G2744IDA38 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.4029 |
| 10+ | $3.0561 |
| 25+ | $2.889 |
| 100+ | $2.5037 |
| 250+ | $2.3754 |
| 500+ | $2.1314 |
| 1000+ | $1.7976 |
| 2500+ | $1.7077 |
| 5000+ | $1.6435 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430G2xx |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Package / Case | 38-TSSOP (0.240', 6.10mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430G2744 |




MSP430G2744IDA38
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro / Texas Instruments brand products. We provide customers with the best products and services.
The MSP430G2744IDA38 is a highly integrated, low-power, 16-bit mixed-signal microcontroller (MCU) that combines an ultralow-power 16-bit RISC CPU, 32 KB of flash memory, 1 KB of RAM, and many other features in a tiny 38-pin TSSOP package.
16-bit RISC CPU
32 KB of flash memory
1 KB of RAM
12-bit, 10-channel ADC
LCD driver
32 I/O pins
Brown-out detection
Power-on reset
Watchdog timer
Ultralow-power operation
Comprehensive peripheral set
Rich peripheral integration
Flexible clock system
Robust security features
The MSP430G2744IDA38 comes in a 38-pin TSSOP package. The package dimensions are 0.240" (6.10mm) wide. The package is lead-free and RoHS compliant.
The MSP430G2744IDA38 is an active product. There are equivalent and alternative models available, such as the MSP430G2243, MSP430G2533, and MSP430G2755. If you need more information, please contact our sales team via the website.
Industrial and commercial applications
Building automation
Metering
Portable medical devices
Security systems
Toys and gaming
The most authoritative datasheet for the MSP430G2744IDA38 is available on our website. We recommend that customers download the datasheet for the latest product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer!
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
TI QFN40
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
TI VQFN32
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSP430G2744IDA38Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|