English
| Part Number: | MSP430G2553IPW28R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.6106 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430G2xx |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430G2553 |




MSP430G2553IPW28R
Texas Instruments (Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services)
The MSP430G2553IPW28R is a 16-bit ultra-low-power microcontroller from Texas Instruments' MSP430 family. It features a 16MHz CPU, 16KB Flash memory, 512B RAM, and a range of analog and digital peripherals.
16-bit MSP430 CPU
16MHz operating speed
16KB Flash program memory
512B RAM
8-channel 10-bit ADC
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART interfaces
Brown-out detection, DMA, PWM, watchdog timer
24 GPIO pins
1.8V to 3.6V operating voltage
-40°C to 85°C operating temperature range
Ultra-low-power consumption
Highly integrated feature set
Flexible peripheral options
Scalable performance and memory
Tape & Reel (TR) packaging
28-pin TSSOP (0.173", 4.40mm width) package
Surface mount
The MSP430G2553IPW28R is an active product
Equivalent/alternative models available:
- MSP430G2452IPW28R
- MSP430G2553IRHAR
For more information, please contact our sales team via the website
Embedded systems
Industrial automation
Portable devices
Wireless sensor networks
The most authoritative datasheet for the MSP430G2553IPW28R is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the MSP430G2553IPW28R on our website. Get a quote now or learn more about this limited time offer.
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
TI TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 49DSBGA
IC MCU 16BIT 16KB FLASH DIESALE
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
TI VQFN32
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSP430G2553IPW28RTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|