English
| Part Number: | LM2901T14-13 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diodes Incorporated |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 2500+ | $0.1459 |
| 5000+ | $0.1365 |
| 12500+ | $0.127 |
| 25000+ | $0.1215 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | Differential |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2901 |




LM2901T14-13
diodes - Y-IC is a quality distributor of diodes products and will provide customers with the best products and services.
The LM2901T14-13 is a quad general-purpose voltage comparator in a 14-TSSOP package. It operates from a single 2V to 36V supply or dual ±1V to ±18V supplies and features input offset voltage as low as 7mV.
Quad general-purpose voltage comparator
Wide supply voltage range: 2V to 36V (single), ±1V to ±18V (dual)
Low input offset voltage: 7mV max @ 5V
Low input bias current: 0.25μA max @ 5V
High output current: 16mA typ @ 5V
Low quiescent current: 2.5mA max
-40°C to +125°C operating temperature range
14-TSSOP package
Compact 14-TSSOP package
Wide supply voltage range
Low input offset voltage
Low input bias current
High output current
Low quiescent current
Wide operating temperature range
Tape & Reel (TR) packaging
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
Surface mount
The LM2901T14-13 is an active product.
There may be equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
General-purpose voltage comparator applications
Industrial controls
Instrumentation
Battery chargers
Power supplies
The most authoritative datasheet for the LM2901T14-13 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer.
TI TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
LM2901VDR2 ON
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14DIP
ONSEMI DIP-14
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
LM2901VDR2G SOP3.9 ON
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
TI TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM2901T14-13Diodes Incorporated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|