English
| Part Number: | LM2901VDTBR2 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 36V, ±1.5V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | CMOS, Open-Collector, TTL |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2901 |




LM2901VDTBR2
Y-IC is a quality distributor of onsemi products. We will provide customers with the best products and services.
The LM2901VDTBR2 is a quad general-purpose comparator with open-collector outputs. It operates from a single 3V to 36V or dual ±1.5V to ±18V power supply and has a maximum input offset voltage of 7mV at 5V.
Quad general-purpose comparator
Open-collector outputs
Wide supply voltage range: 3V to 36V (single), ±1.5V to ±18V (dual)
Maximum input offset voltage of 7mV at 5V
Maximum input bias current of 0.25μA at 5V
Typical output current of 16mA at 5V
Maximum quiescent current of 2.5mA
Versatile quad comparator for various applications
Wide supply voltage range for flexible design
Low input offset and bias current for precise comparisons
Capable of driving heavy loads with high output current
14-TSSOP package
0.173" (4.40mm) package width
Surface mount package
The LM2901VDTBR2 is an obsolete product. There are equivalent or alternative models available, such as the LM2901N and LM2901D. Customers are advised to contact our sales team via our website for more information on available options.
General-purpose comparator circuits
Voltage monitoring and regulation
Waveform generation
Analog-to-digital conversion
Overcurrent and undervoltage detection
The most authoritative datasheet for the LM2901VDTBR2 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product and other available options.
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14SOIC
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
LM2901VDR2 ON
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
ONSEMI DIP-14
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SO
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14DIP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
LM2901VDR2G SOP3.9 ON
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM2901VDTBR2onsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|