English
| Part Number: | LM2901QPWRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0832 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | Differential |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Collector, TTL |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2901 |




LM2901QPWRQ1
Texas Instruments (Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services)
The LM2901QPWRQ1 is a high-performance, quad operational amplifier that provides excellent performance at low supply voltages. It is a general-purpose, 4-element operational amplifier with open-collector outputs, suitable for a variety of applications.
4 independent operational amplifiers in a single package
Low power consumption
Wide supply voltage range: 2V to 36V single supply, ±1V to ±18V dual supply
Low input offset voltage: 7mV maximum @ 5V
Low input bias current: 0.25µA maximum @ 5V
High output current: 20mA typical
Versatile design for a wide range of applications
Efficient power usage for battery-powered devices
Robust performance across different supply voltages
Tape & Reel (TR) packaging
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) surface mount package
Pin configuration and thermal/electrical properties ideal for a variety of applications
The LM2901QPWRQ1 is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as the LM2902, LM324, and LM358
Customers are advised to contact the Y-IC sales team via the website for more information on available alternatives
Automotive electronics
Industrial control systems
Portable electronics
Instrumentation and measurement equipment
The most authoritative datasheet for the LM2901QPWRQ1 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LM2901QPWRQ1 on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
TI TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
PROTOTYPE
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
TI TSSOP
TI DIP14
PROTOTYPE
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
TI SOP
LM2901QPWRBG4 TI
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM2901QPWRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|