English
| Part Number: | LM2901VDR2G |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 5+ | $0.2757 |
| 50+ | $0.2152 |
| 150+ | $0.1892 |
| 500+ | $0.1568 |
| 2500+ | $0.1424 |
| 5000+ | $0.1337 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V ~ 36V, ±1.5V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | CMOS, Open-Collector, TTL |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2901 |




LM2901VDR2G
Y-IC is a quality distributor of onsemi brand products. We will provide customers with the best products and services.
The LM2901VDR2G is a general-purpose linear comparator IC with four independent comparators. It is designed to operate over a wide range of supply voltages from 3V to 36V, or ±1.5V to ±18V for dual supplies.
4 independent comparators
Wide supply voltage range: 3V to 36V, or ±1.5V to ±18V
Low input offset voltage: 7mV max @ 5V
Low input bias current: 0.25μA max @ 5V
High output current: 16mA typ @ 5V
Low quiescent current: 2.5mA max
-40°C to 125°C operating temperature range
14-SOIC package
Versatile design for a wide range of applications
Low power consumption
Excellent input and output characteristics
Reliable performance over a wide temperature range
The LM2901VDR2G is packaged in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount device. It is supplied in tape and reel format.
The LM2901VDR2G is an active product. There are equivalent or alternative models available from onsemi, such as the LM2901, LM2903, and LM339. If you need assistance finding the right product, please contact our sales team through our website.
General-purpose analog signal conditioning
Voltage level detection
Waveform generation
Timing and control circuits
The most authoritative datasheet for the LM2901VDR2G is available on our website. We recommend that customers download the datasheet to get the detailed specifications and technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote to learn more about this product and the limited-time offer.
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14SOIC
LM2901VDR2 ON
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
LM2901VDR2G SOP3.9 ON
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14DIP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
ONSEMI DIP-14
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM2901VDR2Gonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|