English
| Part Number: | LM2901QPWRG4Q1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.9428 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | Differential |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Collector, TTL |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2901 |




LM2901QPWRG4Q1
Texas Instruments
Duality Distributor: Y-IC is a trusted dealer of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The LM2901QPWRG4Q1 is a general-purpose quad linear comparator IC from Texas Instruments. It operates on a single or dual power supply voltage from 2V to 36V or ±1V to ±18V, making it suitable for a wide range of applications.
4 independent comparators in a single package
Open-collector outputs
Typical input offset voltage of 7mV @ 5V
Maximum input bias current of 0.25µA @ 5V
Typical output current of 20mA
Maximum quiescent current of 2.5mA
Wide supply voltage range for versatile applications
Low input offset voltage and bias current for improved precision
High output current capability
Low quiescent current for efficient power consumption
Tape & Reel (TR) packaging
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
Surface mount type
AEC-Q100 qualified for automotive applications
This product is currently active and in production.
There are no direct equivalent or alternative models available at this time.
Customers are advised to contact our sales team via the website for the latest product information and availability.
General-purpose comparator applications
Automotive electronics
Industrial control systems
Power supply monitoring and regulation
The most up-to-date datasheet for the LM2901QPWRG4Q1 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LM2901QPWRG4Q1 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offers and ensure availability of this in-demand product.
LM2901QPWRBG4 TI
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
TI DIP14
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
PROTOTYPE
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
PROTOTYPE
TI TSSOP
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 16QFN
PROTOTYPE
TI TSSOP14
TI TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SOIC
TI SOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM2901QPWRG4Q1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|