English
| Part Number: | LM2901S14-13 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diodes Incorporated |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4984 |
| 10+ | $0.4883 |
| 30+ | $0.4811 |
| 100+ | $0.4738 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | Differential |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Series | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2901 |




LM2901S14-13
Diodes Incorporated
Y-IC is a quality distributor of Diodes Incorporated products and will provide customers with the best products and services.
The LM2901S14-13 is a quad differential voltage comparator integrated circuit that operates from a single power supply ranging from 2V to 36V or dual supplies of ±1V to ±18V. Each comparator has a maximum input offset voltage of 7mV and a maximum input bias current of 250nA.
Quad differential voltage comparator
Single or dual power supply operation
Wide supply voltage range: 2V to 36V or ±1V to ±18V
Low input offset voltage: 7mV max
Low input bias current: 250nA max
High output current: 16mA typical
Low quiescent current: 2.5mA max
Versatile and reliable performance
Suitable for a wide range of applications
Efficient power consumption
Compact and space-saving design
Package/Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)
The LM2901S14-13 is an active product and there are no known equivalent or alternative models available at this time. Customers are advised to contact our sales team via the website for the latest product information and availability.
Instrumentation and control systems
Analog-to-digital conversion
Zero-crossing detection
Waveform generation
Voltage regulation
The most authoritative datasheet for the LM2901S14-13 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LM2901S14-13 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
TI TSSOP
TI TSSOP
LM2901VDR2G SOP3.9 ON
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14DIP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
LM2901VDR2 ON
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
LM2901QPWRBG4 TI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM2901S14-13Diodes Incorporated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|