English
| Part Number: | LM2901QS14-13 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diodes Incorporated |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3885 |
| 10+ | $0.3335 |
| 25+ | $0.3111 |
| 100+ | $0.2489 |
| 250+ | $0.2311 |
| 500+ | $0.1956 |
| 1000+ | $0.1511 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | Differential |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2901 |




LM2901QS14-13
Y-IC is a quality distributor of Diodes brand products and will provide customers with the best products and services.
The LM2901QS14-13 is a high-performance quad general-purpose voltage comparator integrated circuit. It features low input offset voltage, low input bias current, and high input impedance. This comparator is suitable for a wide range of applications, including simple analog-to-digital conversion, oscillator, timing, and limit control circuits.
Quad general-purpose voltage comparator
Low input offset voltage
Low input bias current
High input impedance
Wide supply voltage range (2V to 36V, ±1V to 18V)
Low quiescent current (maximum 2.5mA)
Automotive-grade qualification (AEC-Q100)
Suitable for a wide range of applications
Tape & Reel (TR) packaging
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package
Supplier device package: 14-SO
The LM2901QS14-13 is an active product
Equivalent or alternative models are available, please contact our sales team for more information
Simple analog-to-digital conversion
Oscillator circuits
Timing circuits
Limit control circuits
The most authoritative datasheet for the LM2901QS14-13 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to take advantage of this limited-time offer.
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14TSSOP
PROTOTYPE
TI TSSOP
LM2901VDR2 ON
TI DIP14
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
PROTOTYPE
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
PROTOTYPE
TI TSSOP
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
LM2901QPWRBG4 TI
IC COMPARATOR 4 DIFF 14TSSOP
LM2901VDR2G SOP3.9 ON
IC COMPARATOR 4 DIFF 14SO
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14SOIC
IC COMPARATOR 4 GEN PUR 14DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM2901QS14-13Diodes Incorporated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|