English
| Part Number: | STW28NM50N |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 500V 21A TO247-3 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.5008 |
| 10+ | $3.0501 |
| 30+ | $2.7823 |
| 100+ | $2.5104 |
| 500+ | $2.3851 |
| 1000+ | $2.3287 |
| 2000+ | $2.3048 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Series | MDmesh™ II |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 158mOhm @ 10.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 150W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1735 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 50 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 21A (Tc) |
| Base Product Number | STW28 |




STW28NM50N
Y-IC is a quality distributor of STMicroelectronics products, providing customers with the best products and services.
The STW28NM50N is a high-performance N-channel MOSFET from STMicroelectronics. It features a robust design and high-voltage capabilities, making it suitable for a wide range of applications.
N-Channel MOSFET
500V Drain to Source Voltage (Vdss)
21A Continuous Drain Current (Id) at 25°C
10V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
158mΩ Maximum On-Resistance (Rds On)
50nC Maximum Gate Charge (Qg)
±25V Gate to Source Voltage (Vgs)
1735pF Maximum Input Capacitance (Ciss)
150W Power Dissipation (Max) at Tc
Robust and reliable performance
High-voltage operation
Efficient power management
Suitable for a wide range of applications
Tube Packaging
TO-247-3 Package
Through Hole Mounting
The STW28NM50N is an active product. There are equivalent or alternative models available. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Power Supplies
Motor Drives
Inverters
Industrial Electronics
Appliances
The most authoritative datasheet for the STW28NM50N is available on our website. We recommend that customers download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
STM TO-3PF
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 27A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
TRANS NPN 400V 30A TO247-3
ST TO-247
MOSFET N-CH 650V 20A TO247
MOSFET N-CH 600V 27A TO247-3
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
ST T0-247-CN
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
MOSFET N-CH 800V 24A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 23A TO247
MOSFET N-CH 500V 29A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 24A TO247
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 31A TO247-3
MOSFET N-CH 650V 22A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
STW28NM50NSTMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|