English
| Part Number: | STW28NK60Z |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 600V 27A TO247-3 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 150µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Series | SuperMESH™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 185mOhm @ 13.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 350W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6350 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 264 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 27A (Tc) |
| Base Product Number | STW28N |




STW28NK60Z
Y-IC is a quality distributor of STMicroelectronics products, providing customers with the best products and services.
The STW28NK60Z is a high-voltage, high-current N-channel MOSFET from STMicroelectronics' SuperMESH™ series. It is designed for use in a wide range of power electronics applications.
600V drain-to-source voltage
27A continuous drain current at 25°C
Low on-resistance of 185mΩ @ 13.5A, 10V
Guaranteed gate threshold voltage of 4.5V @ 150µA
High-power dissipation of 350W at Tc
Excellent performance and efficiency in high-power applications
Robust design for reliable operation
Suitable for a variety of power electronics applications
The STW28NK60Z is packaged in a TO-247-3 through-hole case. It features a large metal tab for efficient heat dissipation.
The STW28NK60Z is an obsolete product. Customers should contact our sales team for information on equivalent or alternative models.
Switching power supplies
Motor drives
Inverters
Industrial and consumer electronics
The most up-to-date datasheet for the STW28NK60Z is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the STW28NK60Z on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
TRANS NPN 400V 30A TO247-3
ST TO-247
MOSFET N-CH 800V 24A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 29A TO247-3
ST TO-247
MOSFET N-CH 600V 24A TO247
MOSFET N-CH 600V 23A TO247
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
STM TO-3PF
MOSFET N-CH 500V 21A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 650V 20A TO247
MOSFET N-CH 500V 31A TO247-3
ST T0-247-CN
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
MOSFET N-CH 650V 22A TO247-3
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
STW28NK60ZSTMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|