English
| Part Number: | STW28N65M2 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 650V 20A TO247 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $39.7088 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Series | MDmesh™ M2 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 170W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1440 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 35 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |
| Base Product Number | STW28 |




STW28N65M2
Y-IC is a quality distributor of STMicroelectronics brand products, providing customers with the best products and services.
The STW28N65M2 is a high-performance N-Channel power MOSFET transistor from the MDmesh™ M2 series. It is designed for use in a wide range of power conversion and motor control applications.
650V drain-to-source voltage
20A continuous drain current
Low on-resistance of 180mΩ
Fast switching speed
Robust and reliable design
Excellent efficiency and thermal performance
Increased power density in end applications
Improved system reliability and lifetime
TO-247-3 through-hole package
Optimized for high power and high voltage applications
Suitable for operation in high-temperature environments
The STW28N65M2 is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the STW30N65M2 and STW35N65M2. Please contact our sales team via our website for more information.
Switch-mode power supplies
Motor drives
Inverters
Uninterruptible power supplies (UPS)
Welding equipment
The most authoritative datasheet for the STW28N65M2 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and performance data.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 23A TO247
MOSFET N-CH 600V 27A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 24A TO247
MOSFET N-CH 650V 22A TO247-3
STM TO-3PF
ST TO-247
TRANS NPN 400V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
ST T0-247-CN
MOSFET N-CH 500V 29A TO247-3
MOSFET N-CH 800V 24A TO247-3
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 21A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 31A TO247-3
ST TO-247
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
STW28N65M2STMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|