English
| Part Number: | STW28NM60ND |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 600V 23A TO247 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $8.0565 |
| 210+ | $3.2146 |
| 510+ | $3.1075 |
| 990+ | $3.0546 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Series | FDmesh™ II |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 150mOhm @ 11.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 190W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2090 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 62.5 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 23A (Tc) |
| Base Product Number | STW28 |




STW28NM60ND
Y-IC is a quality distributor of STMicroelectronics products, providing customers with the best products and services.
The STW28NM60ND is a 600V N-Channel MOSFET from the FDmesh™ II series, featuring a continuous drain current of 23A at 25°C case temperature. It is designed for use in various power electronics applications.
600V drain-to-source voltage
23A continuous drain current
Low on-resistance of 150mΩ
62.5nC maximum gate charge
±25V maximum gate-to-source voltage
2090pF maximum input capacitance
Excellent power handling capability
Low conduction losses
Reliable performance
Suitable for high-voltage applications
The STW28NM60ND is packaged in a TO-247-3 through-hole case. It features a rugged design and can withstand high power dissipation of up to 190W at the case temperature.
The STW28NM60ND is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team for information on equivalent or alternative models that may be available.
High-voltage power supplies
Motor drives
Inverters
Switched-mode power supplies (SMPS)
Industrial and automotive electronics
The most up-to-date datasheet for the STW28NM60ND is available on our website. Customers are encouraged to download the datasheet for complete technical specifications and performance details.
Customers are recommended to obtain quotes for the STW28NM60ND on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
STW30NM60 ST
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
ST T0-247-CN
MOSFET N-CH 800V 24A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 29A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 24A TO247
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 650V 22A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 27A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
TRANS NPN 400V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 650V 20A TO247
STM TO-3PF
MOSFET N-CH 500V 21A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 27A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 31A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
MOSFET N-CH 200V 30A TO247-3
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
STW28NM60NDSTMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|