English
| Part Number: | LP2966IMMX-2828 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118', 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMMX-2828
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro / Texas Instruments brand products. We will provide customers with the best products and services.
The LP2966IMMX-2828 is a dual-output, low-dropout (LDO) voltage regulator designed for portable applications. It features excellent line and load regulation, low quiescent current, and ultra-low noise.
Dual-output LDO voltage regulator
Low dropout voltage
Low quiescent current
Ultra-low noise
Excellent line and load regulation
Suitable for portable applications
Efficient power management
Reliable and stable performance
Easy to integrate into designs
Package Type: 8-VSSOP
Package Material: Tape & Reel (TR)
Package Size: 0.118", 3.00mm Width
Pin Configuration: 8-pin
The LP2966IMMX-2828 is an active product and not nearing discontinuation.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
Portable electronics
Wireless devices
Battery-powered applications
Power management systems
The most authoritative datasheet for the LP2966IMMX-2828 is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this Limited Time Offer.
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX NS
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX-2830 NS
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 3.3/3.6V 150MA 8VSSOP
TI MSOP-8
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 8VSSOP
NS MSOP-8
LP2966IMMX-1828 NS/TI
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
LP29671BP2828 NS
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMMX-2828Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|