English
| Part Number: | LP2966IMMX-3333 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118', 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMMX-3333
Luminary Micro / Texas Instruments
The LP2966IMMX-3333 is a dual-output, low-noise, low-dropout voltage regulator from Texas Instruments. It provides a fixed 3.3V output and a low-noise, low-dropout voltage regulator.
Dual-output voltage regulator
Fixed 3.3V output
Low-noise, low-dropout voltage regulation
150mA output current
Operating voltage range: 2.7V to 7V
Available in 8-VSSOP package
Reliable and high-quality power management solution from a leading manufacturer
Efficient and stable voltage regulation for a variety of applications
Small and compact 8-VSSOP package for space-constrained designs
Wide operating temperature range of -40°C to 125°C
Tape & Reel (TR) packaging
8-VSSOP package
Surface mount device
The LP2966IMMX-3333 is an active product and not nearing discontinuation.
There are equivalent and alternative models available from Texas Instruments. Customers can contact our sales team for more information.
Portable electronics
Industrial equipment
Telecommunications equipment
Automotive applications
The most up-to-date datasheet for the LP2966IMMX-3333 is available on our website. Customers are encouraged to download it for the latest product information and specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2966IMMX-3333 on our website. Get a quote now to take advantage of our competitive pricing and excellent customer service.
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
TI MSOP-8
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8V/3.3V 150MA 8USMD
LP2966IMMX-2830 NS
NS MSOP-8
LP29671BP2828 NS
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8V/2.5V 150MA 8USMD
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5V/2.8V 150MA 8USMD
IC REG LIN 3.3/3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMMX-3333Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|