English
| Part Number: | LP2966IMMX-3336 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN 3.3/3.6V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 3.6V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118', 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMMX-3336
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro / Texas Instruments products, and we will provide customers with the best products and services.
The LP2966IMMX-3336 is a high-performance, low-dropout, dual-output linear voltage regulator. It features very tight regulation, high power supply rejection, and low noise characteristics.
Dual-output linear voltage regulator
Low dropout voltage
High power supply rejection ratio
Low noise
Thermal shutdown protection
Short-circuit current limiting
Provides two regulated output voltages from a single input
Excellent line and load regulation
Robust protection features for reliable operation
Compact 8-VSSOP package
Package Type: 8-VSSOP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature Range: -40°C to 125°C
Mounting Type: Surface Mount
This product is not nearing discontinuation. There are equivalent or alternative models available, such as the LP2966ILX-3336 and LP2966IMX-3336.
Portable electronics
Networking equipment
Industrial automation
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the LP2966IMMX-3336 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2966IMMX-3336 on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5V/2.8V 150MA 8USMD
LP29671BP2828 NS
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5V/3.3V 150MA 8USMD
IC REG LIN 1.8V/2.5V 150MA 8USMD
LP2966IMMX-2830 NS
TI MSOP-8
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.6V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8V/3.3V 150MA 8USMD
NS MSOP-8
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMMX-3336Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|