English
| Part Number: | LP2966IMMX-5050 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMMX-5050
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The LP2966IMMX-5050 is a dual, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It is designed to provide a fixed 5V output from an input voltage up to 7V.
Dual LDO regulators
Fixed 5V output
Input voltage up to 7V
Low dropout voltage of 0.27V at 150mA
Low quiescent current of 300μA
Over-current, over-temperature, and short-circuit protection
Efficient power management with low power consumption
Reliable and stable output voltage
Comprehensive protection features for safe operation
Small footprint for space-constrained applications
The LP2966IMMX-5050 is packaged in an 8-pin TSSOP/MSOP surface-mount device with a width of 3.00mm.
The LP2966IMMX-5050 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models that may be available.
Portable electronics
Wireless devices
Industrial equipment
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the LP2966IMMX-5050 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2966IMMX-5050 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC REG LIN 2.5V/3.3V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8V/3.3V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.8V/3.3V 150MA 8USMD
LP2966IMMX-2830 NS
IC REG LINEAR 2.6V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LIN 2.5V/2.8V 150MA 8USMD
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8V/2.5V 150MA 8USMD
TI MSOP-8
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8USMD
NS MSOP-8
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8VSSOP
LP29671BP2828 NS
IC REG LIN 3.3/3.6V 150MA 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMMX-5050Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|