English
| Part Number: | LP2966IMMX-1818 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMMX-1818
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand products, and we will provide customers with the best products and services.
The LP2966IMMX-1818 is a dual low dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It features two independent 1.8V fixed-output LDO regulators in an 8-pin TSSOP package.
Dual independent LDO regulators
1.8V fixed output voltage
150mA output current per regulator
0.27V maximum dropout voltage at 150mA
300µA quiescent current
Enable control
Overcurrent, overtemperature, and short-circuit protection
Compact 8-pin TSSOP package
Low quiescent current
Excellent line and load regulation
Robust protection features
The LP2966IMMX-1818 is packaged in an 8-pin TSSOP (Thin Shrink Small Outline Package) with a width of 3.00mm. It is available in Tape and Reel (TR) format.
The LP2966IMMX-1818 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the website for information on available equivalent or alternative models.
Portable electronics
Battery-powered devices
Industrial and consumer applications
The most authoritative datasheet for the LP2966IMMX-1818 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2966IMMX-1818 on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED POS LDO 2OUT
LP2966IMM-3333 NS
IC REG LIN 3.3/3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX-1828 NS/TI
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-3336 NSC
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX NS
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
NS MSOP-8
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX-2830 NS
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMMX-1818Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|