English
| Part Number: | LP2966IMMX-1833 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V, 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Standard Package | 3,500 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Part Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 3.3V 150mA 8-VSSOP |
| Current - Supply (Max) | 600µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | LP2966 |




LP2966IMMX-1833
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The LP2966IMMX-1833 is a dual, low-dropout (LDO) voltage regulator from Texas Instruments. It features two independent, fixed-output LDO regulators that can provide up to 150mA of output current.
Dual, fixed-output LDO regulators
Output voltages of 1.8V and 3.3V
Output current of up to 150mA per regulator
Low quiescent current of 300μA
Enable control feature
Over-current, over-temperature, and short-circuit protection
Compact 8-pin TSSOP/MSOP package
Wide operating temperature range of -40°C to +125°C
High power supply rejection ratio (PSRR) of 60dB to 40dB
The LP2966IMMX-1833 is packaged in an 8-pin TSSOP or MSOP (0.118", 3.00mm width) surface mount package.
The LP2966IMMX-1833 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models.
Portable electronics
Battery-powered devices
Power management circuits
The most authoritative datasheet for the LP2966IMMX-1833 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed product specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2966IMMX-1833 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
LP2966IMM-3336 NSC
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX NS
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 3.3/3.6V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-3333 NS
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
NS MSOP-8
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX-2830 NS
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX-1828 NS/TI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMMX-1833Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|