English
| Part Number: | S25FL256LDPBHN030 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.426 |
| 338+ | $0.1648 |
| 676+ | $0.1591 |
| 1014+ | $0.1562 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Supplier Device Package | 24-BGA (6x8) |
| Series | FL-L |
| Package / Case | 24-TBGA |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 256Mbit |
| Memory Organization | 32M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O, QPI |
| Memory Format | FLASH |
| Clock Frequency | 66 MHz |
| Base Product Number | S25FL256 |




S25FL256LDPBHN030
Cypress Semiconductor now part of Infineon Technologies. Y-IC is a quality distributor of this brand and we will provide you with the best products and services
256 Mbit NOR Flash for embedded systems. Serial interface SPI with Quad I O and QPI modes. Supply voltage 2.7 to 3.6 V. Up to 66 MHz serial clock. Industrial temperature range minus 40 to plus 125 C TA. Surface mount 24 ball BGA package about 6 x 8 mm. RoHS3 compliant. Base product number S25FL256. Series FL L. Main category Integrated Circuits ICs. Classification Memory. Supplier device package 24 BGA 6 x 8. Standard shipment packaging Tray
256 Mbit density with 32M x 8 organization
SPI interface with Quad I O and QPI for higher data rate
2.7 to 3.6 V single supply operation
Up to 66 MHz serial clock rate
Wide operating temperature minus 40 C to 125 C TA
Surface mount package 24 ball BGA approximately 6 x 8 mm body
RoHS3 compliant and lead free construction
FL L series with S25FL256 base platform
Designed for reliable code storage and fast random read typical of NOR Flash
Fast read performance and responsive boot behavior
Simple design in on standard SPI bus with low pin count
Quad I O and QPI modes increase throughput for firmware updates and data logging
Wide temperature range supports harsh environments
Mature NOR technology with strong data retention and endurance
Compact BGA footprint saves PCB space and supports high density layouts
Type surface mount 24 ball BGA. 24 TBGA variant also referenced for this family
Material lead free and RoHS3 compliant molded package
Size body about 6 mm x 8 mm compact footprint
Pin configuration 24 balls. Typical signals include Chip Select CS, Serial Clock SCK, Data IO0 to IO3, Power VCC, Ground GND, Write Protect WP, Reset or Hold. Some balls may be No Connect. See the datasheet for the exact ball map and naming
Thermal characteristics wide operating temperature minus 40 C to plus 125 C TA. Use good PCB copper area and layout for heat spreading and reliability
Electrical properties supply 2.7 to 3.6 V, serial clock up to 66 MHz, SPI Quad I O and QPI interfaces, memory organization 32M x 8
Shipment packaging Tray for stable handling in volume production
Status active production based on recent public information for the FL L series
Not considered near discontinuation at this time
Equivalent and alternative models list
- Infineon S25FL256L family other part numbers with different speed, package, and temperature grades such as S25FL256LQP variants and S25FL256LPB variants
- Micron MT25QL256 series 256 Mbit SPI NOR 3 V class
- Winbond W25Q256JV and W25Q256JW series 256 Mbit SPI NOR
- Macronix MX25L25635F and MX25L25645G series 256 Mbit SPI NOR
- ISSI IS25LP256D and IS25WP256D 256 Mbit SPI NOR
- GigaDevice GD25Q256 256 Mbit SPI NOR
Compatibility notes command set, timing, and ball map can differ by vendor. Always check datasheets and validate in your system. If you need help selecting an alternative, contact our sales team on the Y-IC website
Boot flash for MCUs, SoCs, FPGAs, and DSPs
Firmware storage for industrial control and automation
Rugged IoT and edge devices that need wide temperature support
Networking and telecom equipment including routers, gateways, and modems
Consumer electronics such as smart home controllers and set top boxes
Medical and instrumentation devices requiring reliable nonvolatile memory
Automotive subsystems where wide temperature is required. Check datasheet for specific qualifications
Y-IC provides the most authoritative datasheet for S25FL256LDPBHN030 on our product page. Download it here to get full specifications, timing, command set, and the exact ball map
Stock available 2609 units. Act now. Get a Quote on Y-IC. Learn More about pricing and lead time. Limited Time Offer on current inventory. Visit our website and request your quote today
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
S25FL256L - (32-MB), 3.0 V FL-L
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles



May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
S25FL256LDPBHN030Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|