English
| Part Number: | SN74AC08DBR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE AND 4CH 2-INP 14SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4886 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 14-SSOP |
| Series | 74AC |
| Package / Case | 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | AND Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Features | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Product Number | 74AC08 |




SN74AC08DBR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN74AC08DBR is a 4-input AND gate in a 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package. It is part of the 74AC series and has a logic type of AND gate.
4 AND gate circuits
2 inputs per gate
2V to 6V supply voltage range
Low quiescent current of 2 µA maximum
High output current of 24 mA maximum
Wide input logic level range
Reliable and high-performance logic gate
Efficient power consumption
Compact surface mount package
Suitable for a wide range of applications
Tape & Reel (TR) packaging
14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package
Surface mount package
This product is currently active and in production
Equivalent or alternative models available:
- SN74AC08PWR
- SN74AC08NSR
Please contact our sales team for more information
Digital logic circuits
Computer and peripheral equipment
Industrial automation and control systems
The most authoritative datasheet for the SN74AC08DBR is available on our website. Customers are recommended to download it for complete product specifications and technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the SN74AC08DBR on our website. Get a quote now or learn more about this limited time offer.
AND GATE, AC SERIES
TI SOP-14
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
TI TSSOP14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
TI TSSOP14
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
TI SOP14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
SN74AC08DR/SOP16 Original
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AC08DBRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|