English
| Part Number: | SN74AC08D |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.1807 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 74AC |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | AND Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Features | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Product Number | 74AC08 |




SN74AC08D
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The SN74AC08D is a quad 2-input AND gate in a 14-pin SOIC package. It is part of the 74AC series of logic gates from Texas Instruments.
Quad 2-input AND gate
74AC series logic gates
14-pin SOIC package
Operates on a wide supply voltage range of 2V to 6V
Low quiescent current of 2 µA maximum
High output drive capability of 24 mA
Wide input logic level range of 0.9V to 3.85V
Fast propagation delay of 7.5 ns maximum at 5V, 50pF
14-pin SOIC (Small Outline Integrated Circuit) package
0.154" (3.90 mm) wide
Surface mount
This product has been discontinued by the manufacturer, Digi-Key.
There are equivalent or alternative models available, such as the SN74AHC08D and SN74LVC08AD.
For more information, please contact our sales team via our website.
Digital logic circuits
Computer and peripheral equipment
Telecommunications equipment
The most authoritative datasheet for the SN74AC08D is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of this limited time offer.
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
TI SOP-14
TI TSSOP14
AND GATE, AC SERIES
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
TI SOP14
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
TI TSSOP14
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOP
SN74AC08DR/SOP16 Original
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AC08DTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|