English
| Part Number: | SN74AC08DRE4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4211 |
| 200+ | $0.1681 |
| 500+ | $0.1624 |
| 1000+ | $0.1596 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 74AC |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | AND Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Features | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Product Number | 74AC08 |




IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
AND GATE, AC SERIES
IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO
SN74AC08DR/SOP16 Original
TI SOP-14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
TI TSSOP14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AC08DRE4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|