English
| Part Number: | SN74AC08DR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.6016 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 74AC |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | AND Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Features | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Product Number | 74AC08 |




SN74AC08DR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and provides customers with the best products and services.
The SN74AC08DR is a quad 2-input AND gate in a 14-SOIC package. It is part of the 74AC series and has a logic type of AND gate with 4 circuits and 2 inputs each.
2V to 6V supply voltage range
Low quiescent current of 2 µA
High output current of 24 mA
Wide input logic level range
Fast propagation delay of 7.5 ns at 5V, 50 pF
Operating temperature range of -40°C to 85°C
Surface mount 14-SOIC package
High-speed CMOS logic
Low power consumption
Robust performance across wide voltage and temperature ranges
Compact surface mount package
Tape & Reel (TR) packaging
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
The SN74AC08DR is an active product
There are equivalent and alternative models available, including:
- SN74AC08DTRE4
- SN74AC08DTKR
Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on equivalent or alternative models.
Digital logic circuits
Microprocessor-based systems
High-speed digital processing
The most authoritative datasheet for the SN74AC08DR is available on our website. Customers are recommended to download it for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the SN74AC08DR on our website. Get a quote now or learn more about this product.
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
SN74AC08DR/SOP16 Original
AND GATE, AC SERIES
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
TI SOP14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO
IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
TI SOP-14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
TI TSSOP14
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AC08DRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|