English
| Part Number: | LP2960IMX-5.0 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 500mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 40 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2960 |




LP2960IMX-5.0
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The LP2960IMX-5.0 is a 500mA low-dropout linear voltage regulator from Texas Instruments. It features fixed 5V output voltage, reverse polarity protection, over-current protection, and thermal shutdown protection.
500mA output current
Fixed 5V output voltage
Low 0.8V dropout voltage at 500mA
Reverse polarity protection
Over-current protection
Thermal shutdown protection
Stable and reliable output voltage
Comprehensive protection features
Compact surface mount package
Wide operating temperature range
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package
Small form factor for space-constrained applications
The LP2960IMX-5.0 is an obsolete product. Customers should contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models that may be available.
Power supplies
Battery-powered devices
Industrial control systems
Instrumentation
The most authoritative datasheet for the LP2960IMX-5.0 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2960IMX-5.0 on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC REG LIN 1.8/2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 500MA 16DIP
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
NS SOP16
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
LP2966IMM-1818 NSC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
LP2966IMM-1830 NS
LP2966ES-ADJ NS
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
NS SOT252
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
LP2966IMM NSC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2960IMX-5.0Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|