English
| Part Number: | LP2960IM-5.0 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 500mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| PSRR | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 40 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2960 |




LP2960IM-5.0
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The LP2960IM-5.0 is a 500mA, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It offers a fixed 5V output and a wide 30V input voltage range.
Fixed 5V output voltage
500mA output current
Wide 30V input voltage range
Low 0.8V dropout voltage at 500mA
Enable control feature
Overcurrent, overtemperature, and reverse polarity protection
Reliable and efficient power regulation
Compact surface mount package
Comprehensive protection features
Suitable for a variety of applications
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package
Dimensions: 9.9mm x 3.9mm x 1.75mm
16-pin configuration
The LP2960IM-5.0 is an obsolete product. However, there are equivalent and alternative models available.
Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on alternative options.
Portable electronics
Industrial equipment
Automotive systems
Telecommunications equipment
The most authoritative datasheet for the LP2960IM-5.0 is available on our website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
NS SOP16
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
LP2966IMM-1818 NSC
LP2966IMM NSC
NS SOT252
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
LP2966ES-ADJ NS
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16DIP
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2960IM-5.0Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|