English
| Part Number: | LP2966IMM-1828 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | National Semiconductor |
| Part of Description: | IC REG LINEAR FIXED LDO REG |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5243 |
| 200+ | $0.204 |
| 500+ | $0.1968 |
| 1000+ | $0.1925 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V, 2.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Bulk |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |




LP2966IMM-1828
National Semiconductor
Y-IC is a quality distributor of National Semiconductor brand and we will provide customers with the best products and services.
The LP2966IMM-1828 is a dual low dropout (LDO) voltage regulator from National Semiconductor. It features a fixed 1.8V and 2.8V output voltage with a maximum dropout voltage of 0.27V at 150mA.
Dual fixed-output LDO regulators
1.8V and 2.8V output voltages
150mA output current per regulator
0.27V maximum dropout voltage at 150mA
Low quiescent current of 300μA
Over-current, over-temperature, and short-circuit protection
Enable control
-40°C to 125°C operating temperature range
Compact 8-pin TSSOP/MSOP package
Low quiescent current for efficient power usage
Robust protection features for reliable operation
The LP2966IMM-1828 is packaged in an 8-pin TSSOP/MSOP (0.118", 3.00mm Width) surface mount package.
The LP2966IMM-1828 is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the LP2966IMMX-1828 and the LP2966IXLT-1828. Customers can contact our sales team via our website for more information.
Portable electronics, mobile devices, and other battery-powered applications that require low-power, low-dropout voltage regulation.
The most authoritative datasheet for the LP2966IMM-1828 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer.
IC REG LIN 1.8/2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
NS SOT252
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
LP2966ES-ADJ NS
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 500MA 16DIP
LP2966IMM-1818 NSC
IC REG LIN 1.8V/3V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM NSC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
LP2966IMM-1830 NS
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMM-1828National Semiconductor |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|