English
| Part Number: | LP2960IM-3.3 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 500mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| PSRR | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 40 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2960 |




LP2960IM-3.3
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The LP2960IM-3.3 is a fixed-voltage, low-dropout linear regulator from Texas Instruments. It is part of the LP2960 series of LDO regulators.
Fixed 3.3V output voltage
Low 0.8V dropout voltage at 500mA
500mA output current capability
Integrated enable control
Over-current, over-temperature, and reverse polarity protection
Compact surface-mount package
Stable operation over a wide temperature range (-40°C to 125°C)
Low quiescent current of 600μA
High power supply rejection ratio (PSRR)
The LP2960IM-3.3 comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface-mount package.
The LP2960IM-3.3 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models.
Low-power portable electronics
Battery-powered devices
Industrial control systems
The most authoritative datasheet for the LP2960IM-3.3 is available on our website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2960IM-3.3 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC REG LINEAR 5V 250MA TO220-5
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
LP2966ES-ADJ NS
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
NS SOP16
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2960IM-3.3Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|