English
| Part Number: | LP2960IMX-3.3 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 500mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Standard Package | 2,500 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Part Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | - |
| Output Type | Fixed |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 16-SOIC |
| Current - Supply (Max) | 40mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 600µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | LP2960 |




LP2960IMX-3.3
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and we will provide customers with the best products and services.
The LP2960IMX-3.3 is a low dropout linear voltage regulator that provides a fixed 3.3V output voltage from an input voltage up to 30V. It features low quiescent current, reverse polarity protection, over-current protection, and over-temperature protection.
Fixed 3.3V output voltage
Input voltage up to 30V
Low quiescent current of 600 μA
Reverse polarity protection
Over-current protection
Over-temperature protection
Stable and reliable output voltage
Wide input voltage range
Low power consumption
Comprehensive protection features
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
Surface mount design
The LP2960IMX-3.3 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models.
Portable electronics
Industrial equipment
Automotive applications
Power supply circuits
The most authoritative datasheet for the LP2960IMX-3.3 is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed technical information.
Get a Quote
Learn More
Limited Time Offer
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16DIP
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
NS SOP16
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
LP2966ES-ADJ NS
LP2966IMM-1818 NSC
LP2966IMM NSC
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
NS SOT252
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2960IMX-3.3Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|