English
| Part Number: | LP2966IMM-2518 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V, 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMM-2518
Y-IC is a quality distributor of the Luminary Micro / Texas Instruments brand, providing customers with the best products and services.
The LP2966IMM-2518 is a dual-output, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Luminary Micro / Texas Instruments. It is designed to provide a stable and regulated output voltage from a wide range of input voltages.
Dual-output LDO linear voltage regulator
Input voltage range: 2.7V to 7V
Output voltages: 2.5V and 1.8V
Maximum output current: 150mA
Positive fixed regulator topology
Thermal overload protection
Reverse-battery protection
Stable and regulated output voltages
Wide input voltage range
Low dropout voltage
Compact and space-saving 8-VSSOP package
Reliable thermal and reverse-battery protection
Package: 8-VSSOP (Tape & Reel)
Dimensions: 3.00mm width
Pin configuration: 8-pin
Suitable for surface mount applications
The LP2966IMM-2518 is an active product and not nearing discontinuation.
There are equivalent or alternative models available. For more information, please contact our sales team.
Portable electronics
Handheld devices
Digital cameras
Wireless communication equipment
The most authoritative datasheet for the LP2966IMM-2518 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2966IMM-2518 on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC REG LIN 2.8V/3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM NSC
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-1818 NSC
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
TI MSOP-8
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8V/3V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-1830 NS
NS SOT252
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC REG LIN 1.8/2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-2830 NS/TI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMM-2518Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|