English
| Part Number: | LP2966IMM-2828 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMM-2828
Y-IC is a quality distributor of National Semiconductor brand products, providing customers with the best products and services.
The LP2966IMM-2828 is a dual low-dropout (LDO) linear voltage regulator that provides two independent 2.8V regulated outputs from a single input voltage. The device features low quiescent current, high power supply rejection ratio (PSRR), and over-current, over-temperature, and short-circuit protection.
Dual independent 2.8V regulated outputs
Low 0.27V dropout voltage at 150mA
Low 500μA quiescent current
High PSRR of 60dB at 120Hz
Enable control
Over-current, over-temperature, and short-circuit protection
Efficient power management with low power consumption
Reliable operation with comprehensive protection features
Compact and space-saving solution in 8-TSSOP/8-MSOP package
Package type: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier device package: 8-VSSOP
The LP2966IMM-2828 is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
Portable electronics
Battery-powered devices
Cellular phones
Wireless devices
Digital cameras
PDA/MID
The most authoritative datasheet for the LP2966IMM-2828 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.8V/3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
LP2966IMM-3333 NS
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/2.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-1830 NS
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8V/3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED POS LDO 2OUT
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 1.8/3.3V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-2830 NS/TI
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
TI MSOP-8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMM-2828Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|