English
| Part Number: | LP2960AIM-3.3 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 500mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| PSRR | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 40 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2960 |




LP2960AIM-3.3
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The LP2960AIM-3.3 is a fixed-voltage, low-dropout linear regulator from Texas Instruments. It is designed to provide a regulated 3.3V output from an input voltage up to 30V.
Fixed 3.3V output voltage
Low dropout voltage of 0.8V at 500mA
Output current capability of 500mA
Quiescent current of 600μA
Over-current, over-temperature, and reverse polarity protection
Enable control feature
Reliable and efficient power regulation
Compact surface mount package
Wide operating temperature range of -40°C to 125°C
Suitable for a variety of applications
The LP2960AIM-3.3 is packaged in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount device.
The LP2960AIM-3.3 is an obsolete product. However, there are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Power supplies for microprocessors, digital logic, and analog circuits
Battery-powered equipment
Portable electronics
Industrial control systems
The most authoritative datasheet for the LP2960AIM-3.3 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2960AIM-3.3 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer.
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
NS SOP16
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 5V 250MA TO220-5
IC REG LINEAR 5V 250MA TO220-5
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LINEAR 5V 250MA TO220-5
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
IC REG LIN 5V 250MA DDPAK/TO263
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2960AIM-3.3Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|