English
| Part Number: | 292161-6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMP Connectors/TE Connectivity |
| Part of Description: | CONN HEADER VERT 6POS 2MM |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 5+ | $0.0793 |
| 50+ | $0.0641 |
| 150+ | $0.0565 |
| 500+ | $0.0473 |
| 2500+ | $0.0428 |
| 5000+ | $0.0405 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 125VAC |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Series | CT |
| Row Spacing - Mating | - |
| Pitch - Mating | 0.079' (2.00mm) |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | 0.370' (9.40mm) |
| Operating Temperature | - |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 6 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Insulation Height | 0.268' (6.80mm) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Insulation Color | Natural |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Material | Brass |
| Contact Length - Post | 0.126' (3.20mm) |
| Contact Length - Mating | 0.177' (4.50mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Connector Type | Header |
| Base Product Number | 292161 |
| Applications | General Purpose |




292161-6
Y-IC is a quality distributor of TE Connectivity products, providing customers with the best products and services.
The TE Connectivity 292161-6 is a 6-position, 1-row, shrouded, through-hole, solder-type header connector with male pins. It features a 0.079" (2.00mm) mating pitch and a total contact length of 0.370" (9.40mm).
6 positions, 1 row
Shrouded design with 3-wall protection
Through-hole, solder termination
Kinked pin contact shape
Tin-plated contact finish
Robust shrouded design for protection
Secure detent lock feature
Versatile for general purpose applications
The TE Connectivity 292161-6 header connector is packaged in bulk.
The TE Connectivity 292161-6 is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the 292161-2 (2-position), 292161-4 (4-position), and 292161-8 (8-position) headers. Customers are advised to contact the Y-IC sales team for more information.
General purpose board-to-cable/wire connections
Industrial equipment
Automation and control systems
The most authoritative datasheet for the TE Connectivity 292161-6 header connector is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the TE Connectivity 292161-6 header connector on the Y-IC website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited time offer.
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
CONN HEADER VERT 7POS 2MM
CONN HEADER 2POS R/A 2MM TIN T/H
CONN HEADER 3POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER CT 6POS FREE HANGING
CONN HEADER 2POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 4POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 6POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 8POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
CONN HEADER R/A 2POS 2MM
CONN HEADER 9POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 7POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER VERT 9POS 2MM
CT RELAY W/COMMONING BAR 6P NA
CONN HEADER 5POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
292161-6TE Connectivity AMP Connectors |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|