English
| Part Number: | 292161-7 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMP Connectors/TE Connectivity |
| Part of Description: | CONN HEADER VERT 7POS 2MM |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5531 |
| 10+ | $0.5147 |
| 100+ | $0.4285 |
| 500+ | $0.366 |
| 1000+ | $0.3208 |
| 5000+ | $0.2842 |
| 10000+ | $0.2664 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 125VAC |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Series | CT |
| Row Spacing - Mating | - |
| Pitch - Mating | 0.079' (2.00mm) |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | 0.370' (9.40mm) |
| Operating Temperature | - |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 7 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Insulation Height | 0.268' (6.80mm) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Insulation Color | Natural |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Material | Brass |
| Contact Length - Post | 0.126' (3.20mm) |
| Contact Length - Mating | 0.177' (4.50mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Connector Type | Header |
| Base Product Number | 292161 |
| Applications | General Purpose |




CONN HEADER R/A 3POS 2MM
CONN HEADER 8POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
CONN HEADER 4POS R/A 2MM TIN T/H
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
CONN HEADER R/A 4POS 2MM
CONN HEADER R/A 2POS 2MM
CONN HEADER 5POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 3POS R/A 2MM TIN T/H
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
CONN HEADER VERT 9POS 2MM
CONN HEADER 3POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 6POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
CONN HEADER 4POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 7POS VERT 2MM T/H
CONN HEADER 2POS R/A 2MM TIN T/H
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
CONN HEADER 9POS VERT 2MM T/H
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
292161-7TE Connectivity AMP Connectors |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|