English
| Part Number: | SN74AC08NSR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3678 |
| 10+ | $0.2908 |
| 30+ | $0.258 |
| 100+ | $0.2167 |
| 500+ | $0.1982 |
| 1000+ | $0.1868 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Series | 74AC |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | AND Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Features | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Product Number | 74AC08 |




SN74AC08NSR
Texas Instruments, a trusted brand that Y-IC is proud to distribute. Customers can be assured of receiving high-quality products and excellent service.
The SN74AC08NSR is a 4-input AND gate in a 14-SOIC package. It is part of the 74AC series of logic gates, known for their high-speed performance and low power consumption.
4 independent AND gates
2 inputs per gate
Operating voltage range of 2V to 6V
Quiescent current of 2 µA (max)
Output current of 24 mA (high and low)
Propagation delay of 7.5 ns @ 5V, 50 pF
High-speed operation
Low power consumption
Reliable surface mount design
Suitable for a wide range of applications
Tape and reel (TR) packaging
14-SOIC (0.209", 5.30 mm width) package
Surface mount design
The SN74AC08NSR is an active product
Equivalent or alternative models available:
- SN74AC08DR
- SN74AC08D
For more information, please contact our sales team via the website.
Digital logic circuits
Microprocessor-based systems
Industrial control systems
Telecommunications equipment
The most up-to-date datasheet for the SN74AC08NSR is available on our website. Customers are encouraged to download it for complete technical specifications and product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now or learn more about this product and our other solutions.
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
TI SOP-14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO
IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP
SN74AC08DR/SOP16 Original
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AC08NSRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|