English
| Part Number: | SN74AC08N |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.6201 |
| 10+ | $0.5421 |
| 25+ | $0.5092 |
| 100+ | $0.4157 |
| 250+ | $0.3861 |
| 500+ | $0.3286 |
| 1000+ | $0.2629 |
| 2500+ | $0.2383 |
| 5000+ | $0.2325 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Series | 74AC |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | AND Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Features | - |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Product Number | 74AC08 |




SN74AC08N
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, and we will provide customers with the best products and services.
The SN74AC08N is a Quad 2-Input Positive-AND Gate. It is a high-speed CMOS logic device that provides true and complement outputs.
Quad 2-Input Positive-AND Gate
High-speed CMOS logic
True and complement outputs
High-speed operation
Low power consumption
Wide voltage range (2V to 6V)
Tube packaging
14-DIP (0.300", 7.62mm) package
Through-hole mounting
The SN74AC08N is an active product.
Equivalent or alternative models are available. Please contact our sales team for more information.
Digital logic circuits
Interface and driver applications
High-speed data processing
The most authoritative datasheet for the SN74AC08N is available on our website. Customers are recommended to download it.
Get a quote for the SN74AC08N on our website. Limited time offer!
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
TI TSSOP14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
SN74AC08DR/SOP16 Original
IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
TI SOP-14
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AC08NTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|