English
| Part Number: | STW26N65DM2 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 650V 20A TO247 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 600+ | $1.9529 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Series | MDmesh™ DM2 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 170W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1480 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 35.5 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |
| Base Product Number | STW26 |




MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
ST TO-247
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 22A TO247-3
ST TO-247
MOSFET N-CH 950V 22A TO247
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
ST TO-247
MOSFET N-CH 600V 20A TO247
STW26NM50FD ST
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 600V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 500V 30A TO247-3
ST T0-247-CN
ST TO-3P
MOSFET N-CH 800V 19.5A TO247
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
STW25NM60 ST
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
STW26N65DM2STMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|