English
| Part Number: | STW26N60M2 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 600V 20A TO247 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.5129 |
| 10+ | $3.1542 |
| 100+ | $2.5846 |
| 500+ | $2.2002 |
| 1000+ | $1.8556 |
| 2000+ | $1.7628 |
| 5000+ | $1.6965 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Series | MDmesh™ M2 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 165mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 169W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1360 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 34 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |
| Base Product Number | STW26 |




STW26N60M2
STMicroelectronics is a renowned manufacturer of high-quality semiconductor products. Y-IC is an authorized distributor of STMicroelectronics, providing customers with the best products and services.
The STW26N60M2 is a high-performance N-Channel MOSFET from the MDmesh™ M2 series, designed for a wide range of applications.
600V Drain-to-Source Voltage (Vdss)
20A Continuous Drain Current (Id) at 25°C
Low On-Resistance (RdsOn) of 165mOhm at 10A and 10V
Fast Switching Characteristics
Suitable for High-Frequency and High-Power Applications
Excellent Efficiency and Energy Savings
Reliable and Robust Performance
Suitable for a Variety of Power Conversion Applications
TO-247-3 Package
Through Hole Mounting
Tube Packaging
The STW26N60M2 is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team for more information.
Power Supplies
Motor Drives
Inverters
Switching Power Amplifiers
High-Frequency Switching Circuits
The most up-to-date datasheet for the STW26N60M2 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
MOSFET N-CH 800V 19.5A TO247
ST TO-247
MOSFET N-CH 600V 21A TO247
MOSFET N-CH 650V 20A TO247
ST T0-247-CN
MOSFET N-CH 500V 22A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
ST TO-247
MOSFET N-CH 950V 22A TO247
MOSFET N-CH 500V 30A TO247-3
MOSFET N-CHANNEL 600V 18A TO247
ST TO-3P
STW25NM60 ST
ST TO-247
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 30A TO247-3
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
STW26NM50FD ST
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
STW26N60M2STMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|