STW25NM60ND Image
Image may be representation.
See specs for product details.
STMicroelectronics STW25NM60ND
Part Number: STW25NM60ND
Manufacturer/Brand: STMicroelectronics
Part of Description: MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
Datasheets:
1.STW25NM60ND.pdf ···
PCN Assembly/Origin
IPG-PWR/14/8674 02/Sep/2014.pdf
PCN Obsolescence/ EOL
Mult Dev EOL 17/Oct/2018.pdf
STW25NM60ND Page PDF
Download Details PDF
RoHs Status: ROHS3 Compliant
Payment: PayPal / Credit Card / T/T
Shipment Way: DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS
Share:
The current page link has been copied
In stock: 4383 Pcs Stock
Ship From: Hong Kong
Get the lowest prices by enquiry
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
Please complete all required fields with your contact information. Click "SUBMIT RFQ"
We will contact you shortly by email. Or Email us: Info@Y-IC.com.
  • Specifications
  • Shopping Manual
  • Shipping Information
  • QC & Packaging
    Product Attribute Attribute Value
    Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
    Vgs (Max) ±25V
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Supplier Device Package TO-247-3
    Series FDmesh™ II
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 10.5A, 10V
    Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
    Package / Case TO-247-3
    Package Tube
    Operating Temperature 150°C (TJ)
    Mounting Type Through Hole
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 50 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
    FET Type N-Channel
    FET Feature -
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)