English
| Part Number: | LP2966IMM-3325 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1000+ | $1.6607 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.27V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118', 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 600 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | LP2966 |




LP2966IMM-3325
Texas Instruments is a renowned manufacturer of high-quality electronics. Y-IC is a trusted dealer of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The LP2966IMM-3325 is a dual-output, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It features a fixed positive output configuration and is designed for power management applications.
Dual-output LDO regulator
Fixed positive output voltage: 3.3V and 2.5V
Low dropout voltage: 0.27V @ 150mA
Output current capability: 150mA
Low quiescent current: 300µA
Wide input voltage range: up to 7V
Enable control feature
Over-current, over-temperature, and short-circuit protection
Efficient power management with low dropout and low quiescent current
Reliable operation with built-in protection features
Compact and space-saving surface-mount package
The LP2966IMM-3325 is packaged in an 8-pin TSSOP (Thin Shrink Small Outline Package) with a width of 3.00mm. The package is suitable for tape and reel (TR) shipping and handling.
The LP2966IMM-3325 is currently in the Last Time Buy phase, which means it is nearing discontinuation. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for information on equivalent or alternative models that may be available.
Portable electronics
Handheld devices
Power management in industrial and consumer applications
The most up-to-date datasheet for the LP2966IMM-3325 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes for the LP2966IMM-3325 on the Y-IC website. Get a quote now or learn more about this product and other available options.
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-2830 NS/TI
IC REG LINEAR 3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED POS LDO 2OUT
IC REG LIN 3.3/2.5V 150MA 8VSSOP
TI MSOP-8
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.5/1.8V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
IC REG LIN 2.8V/3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 3V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
LP2966IMM-3333 NS
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 8VSSOP
LP2966IMM-3336 NSC
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VSSOP
LP2966IMMX NS
IC REG LIN 3.3/3.6V 150MA 8VSSOP
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP2966IMM-3325Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|