English
| Part Number: | S29GL512N11TFIV20 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor |
| Part of Description: | IC FLASH 512MBIT CFI 56TSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $19.401 |
| 200+ | $7.7415 |
| 500+ | $7.4828 |
| 1000+ | $7.3549 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 110ns |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Supplier Device Package | 56-TSOP |
| Series | GL-N |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 512Mbit |
| Memory Organization | 32M x 16, 64M x 8 |
| Memory Interface | CFI |
| Memory Format | FLASH |
| Base Product Number | S29GL512 |
| Access Time | 110 ns |




S29GL512N90TFI010 SPANSION
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
S29GL512N11TFI02 SPANSIO
S29GL512N11TFI010 SPANSIO
SPANSIO TSOP56
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
IC FLASH 512M PARALLEL 56TSOP
S29GL512N11TAI010 SPANSIO
1245+ TSOP
SPANSION TSOP56
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
S29GL512N11TF102 SPANSION
S29GL512N11TFIV23 SPANSIO
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 56TSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
S29GL512N11TFIV20Cypress Semiconductor Corp |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|