English
| Part Number: | S29GL512N11TFI020 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor |
| Part of Description: | IC FLASH 512M PARALLEL 56TSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $6.525 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 110ns |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Supplier Device Package | 56-TSOP |
| Standard Package | 91 |
| Series | GL-N |
| Part Status | Obsolete |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Other Names | 428-4356 S29GL512N11TFI020-ND |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 512Mb (64M x 8, 32M x 16) |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Format | FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | FLASH - NOR Memory IC 512Mb (64M x 8, 32M x 16) Parallel 110ns 56-TSOP |
| Access Time | 110ns |




S29GL512N90TFI010 SPANSION
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
S29GL512N11TAI010 SPANSIO
1245+ TSOP
SPANSIO TSOP56
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
SPANSION TSOP56
S29GL512N11TAI01 SPANSION
S29GL512N11TFIV23 SPANSIO
S29GL512N11TFI02 SPANSIO
S29GL512N11TF102 SPANSION
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64FBGA
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 56TSOP
IC FLASH 512MBIT CFI 56TSOP
S29GL512N11TFI010 SPANSIO
IC FLASH 512M PARALLEL
IC FLASH 512M PARALLEL 56TSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles



May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
S29GL512N11TFI020Cypress Semiconductor |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|