English
| Part Number: | IPA60R280C6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IPA60R280C6 Infineon Technologies |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.3203 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 430µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO-220-FP |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280 mOhm @ 6.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 32W (Tc) |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 950pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 43nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13.8A (Tc) |




IPA60R280C6
Y-IC is a quality distributor of International Rectifier (Infineon Technologies) products, providing customers with the best products and services.
The IPA60R280C6 is a high-performance N-channel MOSFET with a maximum drain-to-source voltage of 600V and a maximum continuous drain current of 13.8A at 25°C. It features low on-resistance and fast switching characteristics, making it suitable for a wide range of power electronics applications.
N-channel MOSFET
600V drain-to-source voltage
13.8A continuous drain current at 25°C
Low on-resistance
Fast switching characteristics
CoolMOS series
High efficiency and low power loss
Compact and reliable design
Suitable for a variety of power electronics applications
Package: PG-TO-220-FP
Encapsulation: Tube
Mounting Type: Through Hole
Package/Case: TO-220-3 Full Pack
The IPA60R280C6 is an active product, and there are no direct equivalent or alternative models available at this time. If you need more information or assistance, please contact our sales team through our website.
Switch-mode power supplies
Motor drives
Inverters
Uninterruptible power supplies (UPS)
Industrial and consumer electronics
The most authoritative datasheet for the IPA60R280C6 is available on our website. Customers are encouraged to download it for more detailed technical specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the IPA60R280C6 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IPA60R250CP INFINEON
INFINEON TO220
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220F
LOW POWER_NEW
MOSFET N-CH 600V 5A TO220
600V 0.28OHM N-CHANNEL MOSFET
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 650V 6A TO220
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO220
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
600V, N-CHANNEL POWER MOSFET
IPA60R280 - 600V COOLMOS N-CHANN
IPA60R230 - 600V COOLMOS N-CHANN
MOSFET N-CH 600V 16.8A TO220-FP
IPA60R280E6(6R280E6) INFINEO
MOSFET N-CH 650V 12A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R280C6Infineon |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|