English
| Part Number: | IPA60R280P6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | 600V, N-CHANNEL POWER MOSFET |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.7918 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 430µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-111 |
| Series | CoolMOS P6™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280mOhm @ 5.2A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 32W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1190 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 25.5 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13.8A (Tc) |




IPA60R280P6
Y-IC Electronics is a quality distributor of International Rectifier (Infineon Technologies) products, providing customers with the best products and services.
The IPA60R280P6 is a high-performance power MOSFET from International Rectifier (Infineon Technologies), designed for a wide range of power conversion and control applications.
60A continuous drain current
280mΩ on-state resistance
600V breakdown voltage
Fast switching performance
Rugged and reliable construction
Efficient power conversion and control
Robust performance in demanding applications
Reliable and long-lasting operation
The IPA60R280P6 is packaged in a TO-220F package, which offers good thermal characteristics and electrical properties.
The IPA60R280P6 is currently in production and there are no plans for discontinuation. However, customers are advised to contact our sales team via the Y-IC Electronics website for the latest information on available equivalent or alternative models.
Power supplies
Motor drives
Inverters
Switching regulators
General power conversion and control applications
The most authoritative datasheet for the IPA60R280P6 is available on the Y-IC Electronics website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes on the Y-IC Electronics website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer today.
INFINEON TO-220F
IPA60R280E6(6R280E6) INFINEO
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220F
IPA60R280 - 600V COOLMOS N-CHANN
INFINEON TO-220F
Infineon TO-220F
MOSFET N-CH 650V 6A TO220
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
MOSFET N-CH 650V 12A TO220-FP
INFINEON TO220
INFINEON TO-220-3
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
IPA60R280C6 Infineon Technologies
600V 0.28OHM N-CHANNEL MOSFET
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R280P6Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|