English
| Part Number: | IPA60R230P6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IPA60R230 - 600V COOLMOS N-CHANN |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.6016 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 530µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-111 |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 230mOhm @ 6.4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 33W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1450 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 31 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16.8A (Tc) |




IPA60R230P6
INFINEO
Y-IC is a quality distributor of INFINEO products, providing customers with the best products and services.
The IPA60R230P6 is a specialized integrated circuit designed for high-power applications.
High power handling capability
Robust design for reliable operation
Compact TO-220F package
Excellent thermal management
High efficiency and performance
Suitable for a wide range of high-power applications
TO-220F package
Suitable for high-power applications
Optimized for thermal and electrical characteristics
The IPA60R230P6 is an active product
Equivalent or alternative models are available, please contact our sales team for more information
High-power electronics
Industrial automation
Power supplies
Motor drives
The most authoritative datasheet for the IPA60R230P6 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IPA60R199CP/6R199P INFINEON
IPA60R199P INFINEON
INFINEO TO-220F
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO220
IPA60R250CP INFINEON
Infineon TO-220F
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 5A TO220
MOSFET N-CH 600V 16.8A TO220-FP
MOSFET N-CH 650V 12A TO220-FP
MOSFET N-CH 650V 16A TO220-FP
LOW POWER_NEW
INFINEON TO220
MOSFET N-CH 650V 6A TO220
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220F
IPA60R280C6 Infineon Technologies
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R230P6Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|