English
| Part Number: | IPA60R160C6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IPA60R160C6 Infineon Technologies |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.3944 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 750µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO-220-FP |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 160 mOhm @ 11.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 34W (Tc) |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1660pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 75nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 23.8A (Tc) |




IPA60R160C6
Y-IC is a quality distributor of International Rectifier (Infineon Technologies) brand products. We will provide customers with the best products and services.
The IPA60R160C6 is a high-performance N-Channel MOSFET transistor in a TO-220-3 Full Pack package. It features a low on-resistance and high current capability, making it suitable for use in a variety of power management and control applications.
N-Channel MOSFET
High breakdown voltage: 600V
Low on-resistance: 160mΩ
High continuous drain current: 23.8A
Fast switching speed
Compact TO-220-3 Full Pack package
Efficient power conversion and control
Reliable and durable performance
Easy integration into various circuits and systems
Package type: TO-220-3 Full Pack
Encapsulation: Tube
Mounting type: Through Hole
The IPA60R160C6 is an active product and there are no known plans for discontinuation. Equivalent or alternative models may be available, but customers are advised to contact our sales team via the website for the most up-to-date information.
Power supplies
Motor drives
Inverters
Switched-mode power supplies
Power factor correction circuits
Industrial and consumer electronics
The most authoritative datasheet for the IPA60R160C6 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and performance data.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
MOSFET N-CH 600V 21A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO220-FP
INFINEON TO220
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 2
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
MOSFET N-CH 600V 20A TO220
MOSFET N-CH 600V 21A TO220
MOSFET N-CH 600V 30A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO220-FP
IPA60R165CP 6R165P INFINEO
IPA60R125P INFINEO
MOSFET N-CH 650V 25A TO220-FP
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
HIGH POWER_NEW
MOSFET N-CH 600V 11A TO220
INFINEON TO-220F
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R160C6Infineon |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|