English
| Part Number: | IPA60R125CP |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 2 |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.6064 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1.1mA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-31 |
| Series | CoolMOS® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 125mOhm @ 16A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 35W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 70 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 25A (Tc) |




IPA60R125CP
Infineo. Y-IC is a quality distributor of Infineo brand and we will provide customers with the best products and services.
The IPA60R125CP is a high-performance, high-efficiency power integrated circuit (IC) designed for a wide range of power conversion and motor control applications.
600V IGBT with integrated fast recovery diode
Optimized for high-efficiency power conversion
Integrated protection functions (overcurrent, short-circuit, and overtemperature)
Low conduction and switching losses
Suitable for high-frequency operation
Improved power conversion efficiency
Enhanced reliability and safety
Compact and easy-to-use solution
Reduced system complexity and bill of materials
The IPA60R125CP is packaged in a TO-220F (Isolated) package. This package provides good thermal performance and electrical isolation characteristics.
The IPA60R125CP is an active product and not nearing discontinuation. There are equivalent or alternative models available from Infineo, such as the IPA60R120CP and IPA60R130CP. Please contact our sales team via our website for more information.
Switch-mode power supplies (SMPS)
Motor drives and controls
Uninterruptible power supplies (UPS)
Industrial automation and control systems
The most authoritative datasheet for the IPA60R125CP is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about the IPA60R125CP and other Infineo products by visiting our website.
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 650V 25A TO220-FP
IPA60R125C6 Infineon Technologies
IPA60R160C6 Infineon Technologies
MOSFET N-CH 600V 11A TO220
MOSFET N-CH 600V 26A TO220
IPA60R125P INFINEO
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
INFINEON TO220
IPA60R120P7 INFINEON
MOSFET N-CH TO220-3
MOSFET N-CH 600V 30A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 30A TO220-FP
HIGH POWER_NEW
MOSFET N-CH 600V TO220FP-3
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO220-FP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R125CPInfineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|